Kardiolog: jesteśmy świadkami mobilnej rewolucji w echokardiografii

JJ/Rynek Zdrowia - 06-05-2018

W ostatnich dwóch dekadach nastąpił dynamiczny rozwój echokardiografii. W tym czasie niezwykle poprawiła się jakość obrazowania. Obok dużych aparatów, powstają także urządzenia przenośne, niektóre o wręcz kieszonkowych rozmiarach.

Kardiolog: jesteśmy świadkami mobilnej rewolucji w echokardiografii

Jak podkreśla dr Tomasz Niklewski z Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dzisiaj na oddziałach kardiologicznych standardem stało się obrazowanie serca w technologii 3D serca.

Obok dużych aparatów, powstają także niewielkie, przenośne i są one coraz mniejsze. - Pierwsze małe aparaty, tzw. laptopowe, były bardzo praktyczne. Służyły do badania przyłóżkowego. Z czasem uległy zmniejszeniu i dzisiaj, będąc poręcznymi, wręcz kieszonkowymi, mają w zasadzie wszystkie funkcje dużego stacjonarnego aparatu - mówił dr Niklewski w trakcie sesji pt. „Badania obrazowe - nowe otwarcie” podczas I Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych” (NTEC; Katowice, 19 kwietnia 2018 r.).

- Z takim aparatem można podejść do każdego pacjenta na oddziale kardiologii czy kardiochirurgii, sprawdzić, czy nie ma płynu w opłucnej i osierdziu. Taki aparat, obok stetoskopu, jest dzisiaj podstawowym i bardzo przydatnym narzędziem - podkreślał.

Milowym krokiem w rozwoju USG było pojawienie się aparatu Viscan firmy General Electric. Zastanawiano się nawet, czy ten aparat nie zastąpi stetoskopu. - W badaniu serca z pewnością może go zastąpić - podkreślił dr Niklewski. Dodał: - Przy użyciu tego urządzenia widzimy, gdzie jest problem, natomiast przy badaniu stetoskopem możemy jedynie podejrzewać i domyślać się na przykład, że zastawka jest chora.

Jakie zalety ma przenośna, wręcz kieszonkowa aparatura? Jak przekonywał ekspert, przede wszystkim istotna jest łatwość i szybkość jej użycia. Jest znakomitym uzupełnieniem badania fizykalnego. Sprawdza się na oddziałach ratunkowych oraz w karetkach. Niewielkie wymiary umożliwiają transportowanie urządzenia w dowolne miejsce.

- Osobiście zabieram wyniki badań na przykład na odprawę w smartfonie, podłączam go do monitora czy telewizora i pokazuję, co zostało zbadane i z czym będziemy mieli do czynienia w leczeniu pacjenta - opisuje dr Niklewski.

Zaznacza, że te urządzenia, jak wszystkie, mają też swoje ograniczenia. Jednak wraz z postępem technologii jest ich coraz mniej. - W niewydolności serca możemy między innymi za pomocą tej aparatury ocenić wielkość jam serca, zmierzyć funkcję komory, zmierzyć szerokość żyły górnej i dolnej, możemy bardzo precyzyjnie określić na przykład, czy chory nie ma tamponady serca, ocenić szmery. Takich zastosowań jest naprawdę wiele - podkreśla dr Niklewski.

Dodaje, że np. w ocenie przerostu lewej komory, czy ocenie płynów wszelkiego rodzaju, czułość badań za pomocą przenośnych urządzeń jest bardzo duża i wynosi ponad 90 procent, czyli na podobnym poziomie jak w aparacie dużych rozmiarów.

- Wystarczy podłączyć np. głowicę Philipsa do smartfona i zobaczyć klatka po klatce, w świetnym obrazie, interesujące lekarza miejsce. Niestety, przenośne aparaty nie podsiadają jeszcze funkcji Dopplera pulsacyjnego czy ciągłego, więc nie określimy za ich pomocą z jakim gradientem mamy do czynienia. Aparat Philipsa ma już jednak możliwość zastosowania e-mode. Jeśli więc pozyskamy obraz zastawki mitralnej, będziemy widzieć profil ruchomości płatków i napływu krwi do lewej komory, dzięki czemu będziemy w stanie określić funkcję rozkurczową - tłumaczy dr Niklewski.

Jak wskazywał specjalista miniaturowe aparaty USG mają też zastosowanie i często wręcz są nieocenione w medycynie doświadczalnej, w badaniach na zwierzętach. Można je bez problemu używać na przykład w boksach dla zwierząt, gdzie wykorzystanie urządzeń wielkogabarytowych jest niezwykle trudne, często wręcz niemożliwe.

Jak czeka nas przyszłość? Jak mówił specjalista, pracuje nad nią miedzy innymi firma Philips z IIT (Innovative Imaging Technologies Inc.) na platformie Reacts, między innymi z wykorzystaniem przenośnego ultrasonografu Philips Lumify. Projekt możliwia łączenie się lekarzy w czasie rzeczywistym, zamieniając kompatybilne inteligentne urządzenie w zintegrowaną maszynę do ultrasonografii, wykorzystującą dwukierunkowe połączenia audio i wizualne w transmisji ultradźwiękowej na żywo.


III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) przenosi się do internetu

Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)”.

Wymagająca utrzymania zasad izolacji społecznej pandemia SARS-CoV-2 sprawia, że nadal obowiązują ograniczenia, które wykluczają organizację dużych wydarzeń z udziałem publiczności. Dlatego III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) odbędzie się w czerwcu 2020 r. w wersji online.

Dotychczasowe zainteresowanie konferencją oraz konieczność funkcjonowania w nowej rzeczywistości zmobilizowały nas do przygotowania dla Państwa NTEC 2020 w nowej formule. W sposób niejako wymuszony zmianą realiów funkcjonowania społecznego nowe technologie wkradły się do NTEC w nowej formule, umożliwiając nam zrealizowanie Konferencji.

Konferencja po raz drugi będzie towarzyszyła Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. W formie telekonferencji postaramy się przygotować wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz regulatorów opieki zdrowotnej, które umożliwi zapoznanie się̨ z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań wynikających z trwającej pandemii COVID-19.

Przy poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć ponad 500 uczestników. Przebieg wydarzenia był obszernie relacjonowany w magazynie i portalu Rynku Zdrowia. Nowa formuła tym bardziej pozwoli, aby kolejna edycja Konferencji była relacjonowana w taki sam sposób, aby jej przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: www.ntec.org.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl oraz PortalSamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

Zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszej Konferencji.

Udział bezpłatny po rejestracji.

Z wyrazami szacunku – łączymy się z Katowic

Mariusz Gąsior
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wojciech Wojakowski
Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne

Wojciech Kuta
redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia