Piłkarska reprezentacja Polski korzysta z rozwiązań telemedycznych

JJ/Rynek Zdrowia - 04-05-2018

- Każdy z treningów piłkarzy jest szczegółowo monitorowany, a dzięki szczegółowym informacjom można odpowiednio reagować odpowiednimi bodźcami podczas ćwiczeń - mówi dr Remigiusz Rzepka, trener przygotowania motorycznego reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Piłkarska reprezentacja Polski korzysta z rozwiązań telemedycznych

Jak tłumaczył dr Rzepka, jego praca z piłkarską reprezentacją kraju jest specyficzna ze względu na to, że jego bezpośredni kontakt z zawodnikami jest możliwy tylko od zgrupowania do zgrupowania. Dlatego istotną rolę odgrywa także telemedyczne monitorowanie zawodników pomiędzy zgrupowaniami.

- Bardzo ważna jest dla nas weryfikacja zaplanowanych obciążeń treningowych, które zależą od tego, ile zawodnicy grają i ich obciążeń startowych. Chodzi o to, aby optymalnie funkcjonowali w zakresie przygotowania fizycznego - wyjaśniał fizjoterapeuta podczas I Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych” (NTEC; Katowice, 19 kwietnia 2018 r.).

Dodał: - To bardzo delikatna materia z tego względu, że poszczególni piłkarze są bardzo różnie obciążani w klubach i do każdego musimy podchodzić indywidualnie, w zależności od wyników badań naszego monitoringu.

Jak przekonywał, jednym z najistotniejszych elementów jego pracy z reprezentacją jest ocena motoryczna zawodników w różnych aspektach. Na przykład precyzyjna ocena wydolnościowa zawodnika, który wraca po kontuzji, pozwala podnieść poziom jego przygotowania do wysiłku meczowego.

- Kolejnym ważnym elementem naszej pracy jest bieżący monitoring każdego z treningów oraz rozegranych meczów, bowiem każdy zawodnik inaczej reaguje na obciążenia. Wykorzystujemy do tego najnowsze dostępne systemy precyzyjnie monitorujące układy wewnętrzne, chociażby puls, jak i zewnętrzne - w tym kinematykę - mówił dr Rzepka.

Podkreśla, że każdy trening jest szczegółowo monitorowany w wielu aspektach, a dzięki szczegółowym informacjom można odpowiednio reagować odpowiednimi bodźcami treningowymi, co daje możliwość planowania obciążeń w dłuższym okresie

- Punktem wyjściowym, z perspektywy monitoringu obciążeń zawodnika, jest mecz. Odnosimy go do odpowiednich jednostek treningowych przed kolejnym spotkaniem i wiemy na jakie obciążenie treningowe zawodnicy reagują najbardziej optymalnie. Monitoring pozwala nam również planować regenerację, zarówno tę po treningu, jak również po wysiłku meczowym - wskazuje fizjoterapeuta.

- Poza monitoringiem zewnętrznym, kinematyką opartą o technologię GPS czy telemonitoring wewnętrzny w zakresie oceny pracy serca w czasie wysiłku, przeprowadzamy szereg badań laboratoryjnych, m.in. dotyczących bezpośrednio wysiłku, jak również parametrów krwi, które pokazują nam w dłuższym okresie, jak wygląda zmęczenie zawodnika - mówił dr Rzepka.


III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) przenosi się do internetu

Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)”.

Wymagająca utrzymania zasad izolacji społecznej pandemia SARS-CoV-2 sprawia, że nadal obowiązują ograniczenia, które wykluczają organizację dużych wydarzeń z udziałem publiczności. Dlatego III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) odbędzie się w czerwcu 2020 r. w wersji online.

Dotychczasowe zainteresowanie konferencją oraz konieczność funkcjonowania w nowej rzeczywistości zmobilizowały nas do przygotowania dla Państwa NTEC 2020 w nowej formule. W sposób niejako wymuszony zmianą realiów funkcjonowania społecznego nowe technologie wkradły się do NTEC w nowej formule, umożliwiając nam zrealizowanie Konferencji.

Konferencja po raz drugi będzie towarzyszyła Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. W formie telekonferencji postaramy się przygotować wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz regulatorów opieki zdrowotnej, które umożliwi zapoznanie się̨ z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań wynikających z trwającej pandemii COVID-19.

Przy poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć ponad 500 uczestników. Przebieg wydarzenia był obszernie relacjonowany w magazynie i portalu Rynku Zdrowia. Nowa formuła tym bardziej pozwoli, aby kolejna edycja Konferencji była relacjonowana w taki sam sposób, aby jej przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: www.ntec.org.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl oraz PortalSamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

Zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszej Konferencji.

Udział bezpłatny po rejestracji.

Z wyrazami szacunku – łączymy się z Katowic

Mariusz Gąsior
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wojciech Wojakowski
Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne

Wojciech Kuta
redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia