Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych

WOK/Rynek Zdrowia - 21-04-2018

- Bardzo dobrze się dzieje, że powstają kompleksowe programy dotyczące różnych chorób. Pytanie, czy muszą być tak szczegółowe dla każdej dyscypliny w kardiologii, czy raczej powinien powstać jeden program kompleksowego leczenia chorób serca - mówi prof. Dariusz Dudek, ordynator II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, UJ CM.

Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych

- Oczywiście tworzony obecnie program kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (w w skrócie KONS - przyp. red.) jest bardzo potrzebny i wpisuje się w aktualne potrzeby epidemiologiczne - zaznacza prof. Dudek.

Wskazuje zarazem, że dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych, ale obejmuje bardzo dużą liczbę zabiegów strukturalnych na zastawkach serca i dotyczących przegród międzykomorowych. - W związku z tym powstaje koncepcja tzw. centrów doskonałości, w których pacjent będzie kompleksowo leczony ze wszystkich schorzeń towarzyszących już nie tylko chorobie wieńcowej czy nadciśnieniu tętniczemu - dodaje kardiolog.

- Takie programy powinny być inicjowane w ośrodkach dysponujących kompleksowym składem specjalistów, klinik i oddziałów - począwszy od kardiologii, kardiologii interwencyjnej i innych dyscyplin, po kardiochirurgię - wylicza.

I dodaje: - Pamiętajmy jednak, że trzeba też nasilić działania związane z interwencyjnym leczeniem niewydolności serca. Obecnie istnieje bowiem bardzo dużo technik dalece wykraczających poza zwykłe interwencje wieńcowe, w tym przezskórne interwencje hybrydowe na strukturach serca.

- Dlatego program KONS, oprócz ramowych założeń kompleksowego leczenia w centrach doskonałości, musi też posiadać elementy szczegółowe, obejmujące m.in. finansowanie poszczególnych technik dedykowanym różnym schorzeniom - podkreśla ekspert. - Wtedy taki program będzie naprawdę kompleksowy.

- Dzięki takiemu programowi będziemy mogli leczyć wszystkie schorzenia przy użyciu metod skuteczniejszych niż sama farmakoterapia i mniej inwazyjnych niż klasyczna kardiochirurgia. To pozwoli poprawić rokowania pacjentów z niewydolnością serca - podsumowuje prof. Dariusz Dudek.

Wypowiedź zarejestrowana została podczas I Konferencji "Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych" (NTEC; Katowice, 19 kwietnia 2018 r.).


III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) przenosi się do internetu

Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)”.

Wymagająca utrzymania zasad izolacji społecznej pandemia SARS-CoV-2 sprawia, że nadal obowiązują ograniczenia, które wykluczają organizację dużych wydarzeń z udziałem publiczności. Dlatego III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) odbędzie się w czerwcu 2020 r. w wersji online.

Dotychczasowe zainteresowanie konferencją oraz konieczność funkcjonowania w nowej rzeczywistości zmobilizowały nas do przygotowania dla Państwa NTEC 2020 w nowej formule. W sposób niejako wymuszony zmianą realiów funkcjonowania społecznego nowe technologie wkradły się do NTEC w nowej formule, umożliwiając nam zrealizowanie Konferencji.

Konferencja po raz drugi będzie towarzyszyła Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. W formie telekonferencji postaramy się przygotować wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz regulatorów opieki zdrowotnej, które umożliwi zapoznanie się̨ z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań wynikających z trwającej pandemii COVID-19.

Przy poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć ponad 500 uczestników. Przebieg wydarzenia był obszernie relacjonowany w magazynie i portalu Rynku Zdrowia. Nowa formuła tym bardziej pozwoli, aby kolejna edycja Konferencji była relacjonowana w taki sam sposób, aby jej przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: www.ntec.org.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl oraz PortalSamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

Zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszej Konferencji.

Udział bezpłatny po rejestracji.

Z wyrazami szacunku – łączymy się z Katowic

Mariusz Gąsior
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wojciech Wojakowski
Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne

Wojciech Kuta
redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia