Prof. Dudek na NTEC: musimy jak najszybciej bezpiecznie odmrozić zabiegi kardiologii interwencyjnej

Marzena Sygut/Rynek Zdrowia - 27-05-2020

-  W marcu i kwietniu leczono zawały serca tak jak dwadzieścia lat temu. Kardiologia inwazyjna została niejako zamknięta, gdyż pacjenci się nie zgłaszali na zabiegi z obawy przed koronawirusem - mówił w środę (27 maja) w trakcie NTEC prof. Dariusz Dudek, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI).

Prof. Dudek na NTEC: musimy jak najszybciej bezpiecznie odmrozić zabiegi kardiologii interwencyjnej

Prof. Dariusz Dudek, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI), wypowiadał się na sesji "Zagrożenia kardiologiczne dla chorych w dobie COVID-19 oraz po pandemii" zorganizowanej podczas III Konferencji Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo Naczyniowych (NTEC), odbywającej się online.

Jak zauważył, opóźnione dotarcie do szpitala pacjentów z zawałem przełożyło się na większą śmiertelność w tej grupie chorych. - Teraz musimy jak najszybciej odmrozić zabiegi, jednak musimy zrobić to odpowiedzialnie, im szybciej, tym lepiej - zaznaczył.

Wyjaśnił, że w Polsce w marcu analizowano liczbę zgonów wynikających z COVID-19, skupiono się na reorganizacji szpitali w jednoimienne, co oczywiście było dobre, natomiast nie myślano o tym, że należy jak najszybciej przywrócić leczenie w innych dziedzinach.

- Na początku kwietnia otrzymałem raport dotyczący zgłaszania się pacjentów z zawałami do ośrodków kardiologicznych w całej Europie. W tym raporcie przeanalizowano dane pochodzące z 632 ankietowanych ośrodków. Okazało się, że pacjenci zgłaszają się rzadziej z zawałami ST (STEMI) o 10-20 proc., a z ST (NSTEMI) o 20-30 proc - przekazał prof. Dariusz Dudek.

Zobacz retransmisję debaty.

Dodał: - Jest też bardzo dużo zawałów z późną prezentacją, z licznymi powikłaniami, jak np. pęknięcie wolnej ściany czy pęknięcia przegrody. Te zgłoszenia pacjentów były bardzo opóźnione i zagrażające życiu. W związku z tym mamy ogromny problem, gdyż spodziewamy się dużej śmiertelności późnej pacjentów z tamtego okresu.

Profesor wyjaśnił też, że obecnie jesteśmy świadkami czwartej niejako fazy w leczeniu zawałów w czasach pandemii. Już w Wuhan zaobserwowano, że po ostrym okresie epidemii bardzo zwiększa się liczba zgłaszanych zawałów, więcej jest też wizyt w poradni. Są to późne prezentacje, które powodują, że śmiertelność z tytułu leczenia będzie wyższa niż u pacjentów, których przyjmowano wcześniej.

- Dzieje się tak dlatego, że pacjenci, których leczymy teraz, to są pacjenci, którzy byli leczeni jak pacjenci sprzed 20 lat, zanim istniała kardiologia inwazyjna. Wirus spowodował bowiem, że zostając w domu nie mieli dostępu do kardiologii interwencyjnej - zaznaczył.

O tym jak obecnie leczyć pacjentów interwencyjnie mówił przywołując przykład Polski południowo-wschodniej, gdzie - jak powiedział - w jednostkach kardiologicznych nigdy nie zatrzymano planowanych przyjęć.

- Mieliśmy pacjentów, którzy się zgłaszali i chcieli się leczyć. Mamy protokół, który mówi, że 2-3 dni przed przyjęciem obejmujemy pacjenta wywiadem czy jest objawowy czy nie, sprawdzamy codziennie temperaturę. Pacjent ma też wykonywany test serologiczny, a w uzasadnionych przypadkach - molekularny. Jeżeli te testy są ujemne, to pacjent jest leczony. W dokumencie europejskim zawarliśmy także protokół przeznaczony dla selektywnej grupy pacjentów. Mówi on, że w uzasadnionych przypadkach możemy wykonywać tomografię komputerową, która najszybciej diagnozuje zapalenie płuc, dając nam jasność co do stanu zdrowia chorego - przekazał prof. Dariusz Dudek.

Podkreślił też, że przygotowywany jest konsensus w ramach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego opisujący jak wydzielić w szpitalach bezpieczne strefy dla pacjentów i dla personelu.

- Zaprosiłem kilku kolegów z Polski do pracy nad tym dokumentem, który będzie gotowy na początku czerwca. Dziś wiemy, że powrót do normalnego leczenia zależy od środków i dostępności testów. Wiemy też, że są nadal w Polsce regiony, gdzie czeka się 2-3 dni na test molekularny, co uniemożliwia leczenie i paraliżuje lekarzy w ich decyzyjności. Rodzaj zabiegu też determinuje podejście do testu. Wiemy z naszych konferencji krajowych, że kardiochirurdzy testują wszystkich pacjentów, natomiast w kardiologii interwencyjnej chcielibyśmy, żeby wszyscy byli testowani, ale pacjenci testowani są selektywnie - zaznaczył prof. Dariusz Dudek.

Podkreślił podsumowując: - Musimy przyjąć pacjentów z kolejek, musimy pamiętać o pacjentach z opóźnionym przebiegiem klinicznym, z trudniejszymi przypadkami i prawdopodobnie większą śmiertelnością. Im szybciej się z tym uporamy tym będzie lepiej dla pacjentów.


III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) przenosi się do internetu

Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)”.

Wymagająca utrzymania zasad izolacji społecznej pandemia SARS-CoV-2 sprawia, że nadal obowiązują ograniczenia, które wykluczają organizację dużych wydarzeń z udziałem publiczności. Dlatego III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) odbędzie się w czerwcu 2020 r. w wersji online.

Dotychczasowe zainteresowanie konferencją oraz konieczność funkcjonowania w nowej rzeczywistości zmobilizowały nas do przygotowania dla Państwa NTEC 2020 w nowej formule. W sposób niejako wymuszony zmianą realiów funkcjonowania społecznego nowe technologie wkradły się do NTEC w nowej formule, umożliwiając nam zrealizowanie Konferencji.

Konferencja po raz drugi będzie towarzyszyła Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. W formie telekonferencji postaramy się przygotować wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz regulatorów opieki zdrowotnej, które umożliwi zapoznanie się̨ z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań wynikających z trwającej pandemii COVID-19.

Przy poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć ponad 500 uczestników. Przebieg wydarzenia był obszernie relacjonowany w magazynie i portalu Rynku Zdrowia. Nowa formuła tym bardziej pozwoli, aby kolejna edycja Konferencji była relacjonowana w taki sam sposób, aby jej przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: www.ntec.org.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl oraz PortalSamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

Zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszej Konferencji.

Udział bezpłatny po rejestracji.

Z wyrazami szacunku – łączymy się z Katowic

Mariusz Gąsior
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wojciech Wojakowski
Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne

Wojciech Kuta
redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia