Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny

WOK/Rynek Zdrowia - 19-04-2018

- Trzeba pogratulować prof. Jadwidze Nessler i prof. Piotrowi Ponikowskiemu podjęcia z decydentami rozmów dotyczących organizacji opieki nad chorymi z niewydolnością serca. Skala tego problemu zdrowotnego w Polsce jest naprawdę ogromna - zaznacza prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddział Klinicznego Kardiologii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny

- Mamy w naszym kraju już trzy razy więcej chorych z niewydolnością serca niż pacjentów po zawale oraz dwukrotnie większą śmiertelność. Rocznie hospitalizujemy w Polsce ok. 150 tys. pacjentów, u których niewydolność serca jest głównym rozpoznaniem - mówi prof. Mariusz Gąsior.

- Średnio, w obserwacji 5-letniej koszty leczenia jednego pacjenta z niewydolnością serca sięgają ok. 20 tys. zł. Biorąc więc pod uwagę zarówno wysoką śmiertelność, jak i wysokie koszty, nie może dziwić fakt, że powstaje program kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (KONS - przyp. red.) - dodaje profesor.

Podkreśla, że program KONS przede wszystkim ma zmniejszyć śmiertelność w tej grupie pacjentów, ale także poprawić jakość życia chorych z niewydolnością serca. Często są to osoby wykluczone z normalnej aktywności, trudno im znaleźć pracę.

- Skuteczne leczenie tych pacjentów wymaga zarówno stosowania odpowiednich leków, jak i procedur medycznych oraz rehabilitacji, dlatego musi być kompleksowe - podsumowuje prof. Mariusz Gąsior.

Wypowiedź zarejestrowana została podczas I Konferencji "Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych" (Katowice, 19 kwietnia 2018 r.).


III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) przenosi się do internetu

Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)”.

Wymagająca utrzymania zasad izolacji społecznej pandemia SARS-CoV-2 sprawia, że nadal obowiązują ograniczenia, które wykluczają organizację dużych wydarzeń z udziałem publiczności. Dlatego III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) odbędzie się w czerwcu 2020 r. w wersji online.

Dotychczasowe zainteresowanie konferencją oraz konieczność funkcjonowania w nowej rzeczywistości zmobilizowały nas do przygotowania dla Państwa NTEC 2020 w nowej formule. W sposób niejako wymuszony zmianą realiów funkcjonowania społecznego nowe technologie wkradły się do NTEC w nowej formule, umożliwiając nam zrealizowanie Konferencji.

Konferencja po raz drugi będzie towarzyszyła Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. W formie telekonferencji postaramy się przygotować wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz regulatorów opieki zdrowotnej, które umożliwi zapoznanie się̨ z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań wynikających z trwającej pandemii COVID-19.

Przy poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć ponad 500 uczestników. Przebieg wydarzenia był obszernie relacjonowany w magazynie i portalu Rynku Zdrowia. Nowa formuła tym bardziej pozwoli, aby kolejna edycja Konferencji była relacjonowana w taki sam sposób, aby jej przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: www.ntec.org.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl oraz PortalSamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

Zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszej Konferencji.

Udział bezpłatny po rejestracji.

Z wyrazami szacunku – łączymy się z Katowic

Mariusz Gąsior
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wojciech Wojakowski
Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne

Wojciech Kuta
redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia