Prof. Jarosław Kaźmierczak na NTEC: w czasie pandemii o 80 proc. spadła liczba ablacji

Marzena Sygut/Rynek Zdrowia - 27-05-2020

- Od początku trwania epidemii COVID-19 do teraz kardiolodzy nie dopuścili do dużych opóźnień dotyczących wykonywania zabiegów implantacji stymulatorów u pacjentów w stanie pilnym - mówił w środę (27 maja) podczas III Konferencji Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo Naczyniowych (NTEC) prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.

Prof. Jarosław Kaźmierczak na NTEC: w czasie pandemii o 80 proc. spadła liczba ablacji

- Niestety o ok. 80 proc. spadła liczba zabiegów ablacji. Tutaj trzeba będzie naprawdę dużych starań kardiologów, żeby to opóźnienia nadrobić - zaznaczył prof. Jarosław Kaźmierczak.

Znani kardiolodzy podczas sesji "Zagrożenia kardiologiczne dla chorych w dobie COVID-19 oraz po pandemii" dyskutowali o sytuacji pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Jak podkreślał konsultant krajowy, w elektroterapii, w grupie pacjentów oczekujących na stymulator serca czy kardiowertery znajdują się chorzy, którzy mają pilne wskazania do wszczepienia określonego urządzenia. Są to np. chorzy, którzy mają blok całkowity serca, gdzie nie można pozwolić sobie na czekanie.

- Ci pacjenci od początku epidemii COVID-19 byli przyjmowani planowo. Oczywiście musieli oni chwilę poczekać, do momentu oznaczenia testu na koronawirusa. Pamiętajmy też, że na początku pandemii tych testów było mniej, rzadziej były wykonywane, głównie dedykowane były pacjentom objawowym. Pacjenci, którzy mieli wskazania życiowe, czyli z profilaktyki wtórnej, według naszych danych nie mieli opóźnionych zabiegów, chyba że o czas niezbędny na wyznaczenie testu - podkreślał prof. Kaźmierczak.

Wyjaśniał też, że osobną grupę stanowili pacjenci kierowani do wymiany urządzeń z tego powodu, że trwałość baterii w ich stymulatorach zbliżała się do końca i wymagały wymiany.

Zobacz retransmisję debaty.

- W wypadku tych pacjentów poddawaliśmy ich bardzo szczegółowej kontroli. Zdalnie weryfikowaliśmy stan baterii, tak aby określić jej maksymalną żywotność. Chodziło nam o to, żeby zabiegu nie wykonywać za wcześnie, tak, żeby bateria wystarczyła na tyle, by nie stwarzać zagrożenia dla chorych. Nasza uwaga była nastawiona na to, aby ten czas maksymalizować. Dlatego zdarzało się, że pacjenci, którzy mieli termin zabiegu na początek marca byli przesuwani na połowę kwietnia - tłumaczył prof. Kaźmierczak.

I dodał: - Ważne jest też to, że w tej grupie pacjentów nie było odmów, czyli sytuacji, w której chory bał się zakażenia koronawirusem i nie zgłosił się do zabiegu.

Zupełnie inaczej ta sytuacja wyglądała w wypadku zabiegów ablacji serca. Te zabiegi są interwencjami planowymi. Tylko w 5-7 proc. są one przeprowadzane jako pilne np. u pacjentów z burzą elektryczną, niektórymi uporczywymi nadkomorowymi arytmiami.

 - Zabiegi pilne były oczywiście wykonywane na bieżąco. Niestety, przeprowadzona przez nas analiza pokazuje, że od początku epidemii do końca kwietnia liczba wykonywanych zabiegów ablacji spadła o 80 proc. Ta sytuacja będzie wymagała od specjalistów dużego wysiłku, żeby tę kolejkę nadrobić - zaznaczył prof. Kaźmierczak.

Podkreślił też, że od 2-3 tygodni ośrodki wracają do planowych zabiegów. Wykonuje  się ich coraz więcej, zwłaszcza ablacji. - Pacjenci są przyjmowani do szpitala, jest u nich wykonane badanie PCR. Następnie czekają w specjalnych izolatkach i dopiero, gdy mamy ujemny wynik testu w kierunku koronawirusa, trafiają na oddział i są poddawani zabiegowi. Staramy się też, by pacjent był jak najkrócej w szpitalu - podsumował.


III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) przenosi się do internetu

Serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji Konferencji „Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC)”.

Wymagająca utrzymania zasad izolacji społecznej pandemia SARS-CoV-2 sprawia, że nadal obowiązują ograniczenia, które wykluczają organizację dużych wydarzeń z udziałem publiczności. Dlatego III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych (NTEC) odbędzie się w czerwcu 2020 r. w wersji online.

Dotychczasowe zainteresowanie konferencją oraz konieczność funkcjonowania w nowej rzeczywistości zmobilizowały nas do przygotowania dla Państwa NTEC 2020 w nowej formule. W sposób niejako wymuszony zmianą realiów funkcjonowania społecznego nowe technologie wkradły się do NTEC w nowej formule, umożliwiając nam zrealizowanie Konferencji.

Konferencja po raz drugi będzie towarzyszyła Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych. W formie telekonferencji postaramy się przygotować wspólne forum dla przedstawicieli świata nauki, medycyny, biznesu oraz regulatorów opieki zdrowotnej, które umożliwi zapoznanie się̨ z najnowszymi technologiami i możliwościami ich zastosowania w schorzeniach sercowo-naczyniowych, ze szczególnym uwzględnieniem wyzwań wynikających z trwającej pandemii COVID-19.

Przy poprzednich edycjach mieliśmy przyjemność gościć ponad 500 uczestników. Przebieg wydarzenia był obszernie relacjonowany w magazynie i portalu Rynku Zdrowia. Nowa formuła tym bardziej pozwoli, aby kolejna edycja Konferencji była relacjonowana w taki sam sposób, aby jej przesłanie mogło dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

III Konferencja Nowe Technologie w Schorzeniach Sercowo-Naczyniowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową wydarzenia: www.ntec.org.pl, w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl oraz PortalSamorzadowy.pl. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem, a relacje z sesji będą publikowane i agregowane w ogólnodostępnej sekcji serwisu rynekzdrowia.pl.

Zachęcamy wszystkich Państwa do aktywnego udziału w naszej Konferencji.

Udział bezpłatny po rejestracji.

Z wyrazami szacunku – łączymy się z Katowic

Mariusz Gąsior
III Katedra i Oddział Kliniczny Kardiologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Wojciech Wojakowski
Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Górnośląskie Centrum Medyczne

Wojciech Kuta
redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia