Prelegenci

B G K M P W
Piotr Major

Piotr Major

Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Metabolicznej, Uniwersytet Jagielloński, Centrum Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej, Oddział Chirurgii Ogólnej, KCM Clinic

Profesor dr hab. n. med. Piotr Major jest przedstawicielem młodego pokolenia ambitnych chirurgów i naukowców. Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegim Medicum w Krakowie, najlepszej uczelni medycznej w Polsce. Od  czasu  studiów związany z II Katedrą Chirurgii Ogólnej UJ CM. Jest specjalistą w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości oraz minimalnie inwazyjnej chirurgii onkologicznej przewodu pokarmowego. Swoje doświadczenie zdobywał odbywając szkolenia w renomowanych ośrodkach chirurgicznych w kraju i za granicą min. Oddział Chirurgii Bariatrycznej Homerton University Hospital w Londynie (2016), The Center of Obesity Surgery in the AZ Sint-Jan Hospital w Belgii (2018) czy Hospital Universitario Bellvitge w Barcelonie (2018). W 2017 roku uzyskał elitarny dyplom europejskiej specjalizacji z zakresu chirurgii ogólnej (F.E.B.S. – Fellowship of the European Board of Surgery).

 

Od ponad 10 lat jako chirurg zajmuje się pacjentami chorującymi na otyłość. Jest jednym z pionierów chirurgicznego leczenia otyłości w Małopolsce, aktualnie pełni funkcję koordynatora Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Piotr Major posiada certyfikat umiejętności dla chirurga bariatrycznego przyznany przez Sekcję Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Brał czynny udział w pracach nad modelem KOS-BAR, który właśnie rozpoczyna się w ramach uruchamianego przez Ministerstwo Zdrowia programu pilotażowego. W wolnym czasie profesor stale wspiera „Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych - CHLO”, gdzie poprzez edukację promuje chirurgiczne metody leczenia otyłości.

 

Chirurgia bariatryczna i metaboliczna to również główne tematy jego zainteresowań naukowych. Jest autorem licznych prac opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych. Za swoją działalność badawczą w zakresie chirurgicznego leczenia otyłości otrzymał liczne nagrody i wyróżnienie, w tym prestiżową nagrodę Ministra Nauki
i Szkolnictwa Wyższego. Profesor jest uznanym, czynnym członkiem krajowych
i międzynarodowych, chirurgicznych towarzystw naukowych: Towarzystwa Chirurgów Polskich, EAES, IBC oraz IFSO (International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders). 

Bierze udział w sesjach:

 • Nadwaga i otyłość – kampanie edukacyjne już nie wystarczą

  ZOBACZ WIĘCEJ
   

  Nadwaga i otyłość – kampanie edukacyjne już nie wystarczą

  • Polityka żywieniowa w kontekście zdrowia publicznego i bezpieczeństwa konsumentów
  • Otyłość u dzieci – rosnąca skala problemu
  • „Epidemia” otyłości – wyzwanie dla zespołów interdyscyplinarnych
  • Otyłość – choroba sama w sobie, a zarazem czynnik ryzyka innych jednostek chorobowych
  • Leczenie bariatryczne – katalog wskazań i przeciwwskazań
  • Podatek cukrowy – czy rzeczywiście pomoże w walce z otyłością? 
  • KOS-BAR, innowacyjny model opieki oparty na VBHC. Na czym będzie polegał?

POWRÓT